Testosteron je mužským pohlavní hormon. Zajímavé je na něm ale to, že ho v malém množství mají v těle i ženy. Obvykle se začne hojněji objevovat v období puberty, během které dochází k celé řadě změn. Co když ho ale v průběhu života nemáme dostatek?
O testosteronu se toho v moderní kultuře řeklo už hodně. Většinou to ale nebylo nic pozitivního. Svaluje se na něj obhroublé chování, agresivita a neustálé porovnávání se s ostatními soupeři. (Kterými jsou všichni ostatní muži na světě.) Není pak divu, že ve společnosti koluje poněkud zkreslená představa o tom, kdo ho má, kolik a jak přesně se to projevuje.
Abychom jeho reputaci trochu zlepšili a pomohli vám ho lépe pochopit, v následujících bodech se zaměříme na to, k čemu je dobrý. A také na informace o tom, jak poznáte příznaky nedostatku testosteronu.
Contents
Jaký má testosteron význam?
Jak už bylo řečeno, testosteron se nachází v těle každého člověka. Pouze v jiném množství. Zatímco ženy ho mají o poznání méně (v jejich tělech ho produkují vaječníky), mužům se připisuje jako jejich hlavní pohlavní hormon. Za jeho produkci jsou v jejich tělech zodpovědná varlata.
Co se týče času, kdy je v lidském těle nejvíce aktivní, jde o období od puberty do zhruba 30 let života, kdy jeho množství v těle mužů začíná zvolna klesat. Což může vést k otázkám, které se týkají doplnění testosteronu.
Testosteron v těle obvykle ovlivňuje:
- Náladu
- Specifické ukládání tuku
- Sexuální touhu
- Kosterní a svalovou hmotu
Testosteron je důležitý i pro produkci spermií, nebo pro normální fungování tvorby červených krvinek. Z toho důvodu je určitě dobré dávat si na jeho množství v těle pozor.
Nejčastější příznaky nedostatku testosteronu
Už z výše uvedeného seznamu funkcí tohoto hormonu je možné odvodit (alespoň předběžnou) podobu jeho nedostatku. Udělejme si ale trochu ucelenější obrázek toho, co se s vámi a s vaším tělem může začít dít.
Projevy nedostatku testosteronu jsou:
- Nechuť k pohlavnímu styku
- Nedostatek energie a únava
- Přírůstek na váze
- Pocity marnosti a deprese
- Změny nálad
- Nízké sebevědomí
- Méně tělesného ochlupení
- Řidší kosti
Až tedy budete hledat viníka své dlouhodobě špatné nálady, tukového prstence okolo vašich boků a břicha a nechuti se milovat, už víte, kde ho hledat.
Příčiny
Stejně, jako u žen dochází postupem času ke snížení a k následnému ukončení produkce estrogenu, je pokles hladiny testosteronu normální i u mužů. Je to prostě jeden z hlavních příznaků fyzického stárnutí. Je ale pravda, že nižší hladinu testosteronu mohou způsobit i některé závažné nemoci a jejich léčba.
Jmenovat bychom mohli například chemoterapii, která bývá jednou z hlavních zbraní v boji proti rakovině. Negativní dopady má i radiace. Dále bychom mohli jmenovat onemocnění HIV, onemocnění ledvin, alkoholismus nebo cirhózu jater.
Léčba nedostatku testosteronu
V první řadě je důležité, abyste si sjednali návštěvu u svého ošetřujícího lékaře. Ten provede krevní test, který pokles vašeho pohlavního hormonu potvrdí. V závislosti na tom, zda jde o jeho snížení v důsledku věku, nebo nemoci pak mohou následovat další vyšetření, která by mohla pomoci zjistit jádro problému.
Ovšem, asi vás nepotěší, že některé příčiny poklesu testosteronu nevyžadují žádné nasazení léčby. Není ale vyloučeno, že vás lékař začne zvát na injekce. Terapii lze provádět i užíváním léků, topických přípravků na pleť nebo skrze náplasti. Je ale nutno dodat, že tento typ léčby může mít celou řadu vedlejších účinků.
Kromě mastnější kůže vás může trápit zadržování vody v těle, zmenšení varlat nebo pokles produkce spermií. Některé vědecké poznatky také opatrně naznačují, že pacienti, kteří touto terapií projdou, mohou být více náchylní k rakovině prostaty. Zatím ale nejsou dostupné žádné finální (a hlavně konkrétní) závěry, takže si na potvrzení tohoto podezření budeme muset ještě počkat. (Zvlášť, když jiná studie naznačuje, že muži, kteří projdou terapií mají méně agresivní nádory prostaty.)
Jak zvýšit hladinu testosteronu
Jak vidíte, zvýšení testosteronu je hotová věda, která není prostá komplikací a nejrůznějších zvratů. Což může mnoha mužům, které tento problém trápí, brát jejich naděje na to, že budou zase ve formě. Není ale třeba věšet předčasně hlavu. Existují totiž přírodní metody, které mohou pomoci s produkcí tohoto důležitého hormonu. Které to jsou?
Vyzkoušet můžete třeba:
- Pravidelné cvičení a zvedání váhy
- Optimální příjem kvalitních bílkovin, tuků a sacharidů
- Minimalizaci stresu (který má na hladinu testosteronu v těle negativní vliv)
- Vitamín D
- Vitamín C
- Vitamín A
- Vitamín E
- Zinek
- Komplex vitamínů skupiny B
- Pořádný spánek
- Vyvarovat se látkám, které jsou známé jako producenti estrogenů (například některé plasty)
Určitě bychom vám doporučili i udržování zdravé tělesné váhy. I když se to nezdá, i tuk může být hormonálně aktivní. Což je vidět na příkladu žen. Ty, které mají naprosté minimum tělesného tuku ztrácejí menstruaci a mnohdy i schopnost otěhotnět. Problémy s cyklem mívají i obézní ženy.
V neposlední řadě bychom vám poradili dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu vitality pro muže. V těch opravdu kvalitních bývají ve složení bylinky, jako je pískavice řecké seno, nebo tribulus terrestris (kotvičník zemní), který má schopnost zvyšovat libido. A to stojí za to vyzkoušet. Nemyslíte?