Trápí vás nedostatek energie? Víme, jak ji dobít

V dnešní době jsou na každého z nás kladeny vysoké nároky, které není lehké splnit. Kromě rodinného a partnerského života bychom měli stíhat ještě svoje koníčky a časově náročnou práci. Proto je důležité znát příznaky nedostatku energie a mít informace o tom, jak ji optimalizovat, tak, abyste jí měli neustále dostatek.

Oproti našim předkům máme velkou výhodu v tom, že disponujeme moderními technologiemi. Když chceme cestovat, nemusíme chodit desítky kilometrů pěšky, ani jezdit na koni. Sedneme si do vlaku, autobusu nebo do auta a za dvě hodiny se dopravíme i přes obrovskou vzdálenost. Prádlo nechodíme ručně prát do ledového potoka, nebo do řeky, ale hodíme ho do pračky. A psaní dopisů? Pche! Vždyť dnes máme internet a telefon!

Na druhou stranu to s sebou přineslo zvýšené nároky na naši energii, čas a schopnosti. Zatímco naši dědečkové a babičky nechávali veškeré starosti za branami svého zaměstnání, my řešíme pracovní hovory a e-maily o víkendu, po večerech a na dovolených. Také během dne zpracováváme nepředstavitelné množství informací, které nás zahlcují ze všech stran. Takže se může poměrně lehko stát, že vyhoříme. Nebo se cítíme permanentně unavení a bez šťávy. 

Jelikož jde o velmi nepříjemný stav, zaměříme se na to, proč se tak cítíte a jak se svého pocitu vyčerpání zbavíte.

příčiny nedostatku energie

Příčiny nedostatku energie

To, jak se cítíte ovlivňuje mnoho na sobě nezávislých faktorů. Kromě našeho životního stylu na to má dopad i psychická zátěž a naše celková kondice. Ne všechny příčiny však překvapivě závisí na zvýšené fyzické aktivitě.

Nedostatek energie způsobuje jak přehnané cvičení, tak úplná pasivita. Spouštěčem únavy je také obezita, nespavost, nuda, smutek, stres, alkohol nebo nadměrný přísun kofeinu z kávy. Jak už jsme se zmínili, na vině může být i váš neuspokojivý zdravotní stav. Pokud máte podezření, že ano, nechte se vyšetřit, zda nemáte anémii, chronický únavový syndrom (i když ten se i v dnešní době diagnostikuje velmi složitě), onemocnění štítné žlázy, cukrovku, autoimunitní chorobu nebo třeba nějakou formu rakoviny.

Negativní dopady má pak samozřejmě úzkost, deprese a sezónní afektivní porucha.

Rizika a příznaky

Rizikem nedostatku energie je menší pozornost, kterou věnujete věcem, které jsou kolem vás. To může být problém třeba během práce se stroji, nebo při řízení vozidla. Nepozornost je nebezpečná i v případě, že hlídáte malé děti, nebo nedáváte pozor na jedoucí dopravní prostředky. Jaké všechny následky to může mít si ani nemusíte domýšlet.

Že něco není v pořádku obvykle zjistíte tak, že:

  • Vás všechno bolí
  • Cítíte dlouhodobou skleslost
  • Jste celí den ospalí
  • Máte bolesti hlavy
  • Máte zažívací problémy
  • Neudržíte pozornost a máte potíže učit se nové věci
  • Jste podráždění a často se vám střídají nálady
  • Máte delší dobu odezvy
rizika a příčiny nedostatku energie

5 tipů, jak dobít energii

Jezte správně

Prvním faktorem, který dost podstatně ovlivňuje to, zda budeme mít dostatek energie, či ne, je potrava. Když jsme bez energie, většinou máme tendenci sáhnout po něčem sladkém a tučném, co nám dodá energii. Ale zpravidla to nemá prakticky žádnou výživovou hodnotu.

Proto, až budete potřebovat doplnit baterky, sáhněte po čerstvém ovoci a zelenině. Dobrou volbou jsou i kvalitní jogurty a celozrnné pečivo. Naprosto určitě také nevynechávejte denní jídla s tím, že je doženete později.

energie a strava
energie pitný režim

Pijte vodu

Nedostatek energie může být způsobený i tím, že jste permanentně dehydratovaní. Do svého denního příjmu tekutin vůbec nepočítejte kávu, která odvodňuje, nebo alkohol. (Ten dělá to samé.) Naprosto nevhodné jsou i energetické nápoje a sladké šťávy, které vám akorát způsobí zbytečný přírůstek na váze.

V nejlepším případě vsaďte na čistou vodu, nebo na bylinkové čaje. (Do pitného režimu se počítají i polévky a potraviny bohaté na vodu. Třeba okurka, nebo meloun.) Abyste věděli, kdy se máte napít, mějte staženou aplikaci, nebo si na stůl položte láhev/sklenici s vodou, nebo konvici s čajem.

Hýbejte se

Příliš intenzivní a vyčerpávající pohyb vás vysílí. Ležet celý den na kanapi ale také není úplně ideální. Proto zkuste něco mezi tím.

Pokud jste hodně unavení, pomůže vám alespoň krátká procházka do obchodu, nebo do práce a z práce. Jakmile se začnete cítit trochu lépe, můžete zkusit plavání, chodit o víkendech na výlety nebo tancování. Hodně záleží na tom, co vás baví a na jakou fyzickou zátěž se cítíte.

energie pohyb
vitaminy energie

Bylinky a vitamíny

Vyčerpaný a unavený člověk potřebuje zvýšenou dávku všech vitamínů, stopových prvků a minerálních látek. Velmi důležitý je například biotin, který patří do komplexu vitamínů skupiny B. Ty jsou důležité proto, že působí na konverzi jídla, když se přeměňuje na energii. Také si dopřejte železo s vitamínem C. (Dobrý způsob, jak předejít anémii.)


Z bylin můžete vyzkoušet nejrůznější starověké životabudiče. Hodně populární je třeba ženšen, nebo guarana.

Přírodní doplňky stravy

Když se i přes všechny změny ve svém životě cítíte bez šťávy, nebo se vám do nich prostě jenom nechce, vyzkoušejte přírodní doplňky stravy, které obsahují látky, které vás při pravidelném užívání doopravdy nakopnou. Mužům, které trápí v důsledku deficitu energie nízké libido budou vyhovovat doplňky stravy s kotvičníkem zemním. Všichni dobře známe i extrakt z černého pepře, který se přidává do doplňků stravy pro sportovce. Dobrým pomocníkem je ale i maca peruánská.

doplňky stravy na energii

Životní energie

Pokud jste trochu alternativnější duše, určitě vás bude zajímat, že o životní energii (Qi) se zajímali už starověcí Číňané. A i oni došli k podobným závěrům. Aby měl člověk dostatek životní energie, potřebuje dost spánku, pravidelné cvičení, zdravé stravovací návyky a vyrovnanou psychiku.

životní a vitální energie

Vitální energie

A co dělat pro celkovou vitalitu? Kromě změn, které jsme popsali výše a dlouhodobého užívání bylinek a vitamínů můžete začít dělat věci, které vás vždycky bavily, nebo začít dělat věci, které jste vždycky chtěli zkusit. Také nezapomeňte na malé odměny za dobře odvedenou práci a na dobrou společnost. Pak budete mít energie na rozdávání.