Únava a ospalost jsou přirozené stavy. Jejich přítomnost naznačuje, že si zasloužíme pauzu a odpočinek. Co když jste ale unavení a ospalí neustále? Je to normální?
Určitě jste se s tím ve svém životě mnohokrát setkali. Celý den jste byli na nohou a k večeru na vás padla ospalost a únava. Někdy se ale podobné pocity dostavují i po prováleném víkendu, který jste strávili v pohodlí gauče, nebo postele. (A i to je občas žádoucí.)
Problém ale nastává v tom, když se ráno probudíte a máte pocit, jako byste v noci (i po 8 hodinách strávených v úplném komatu) vůbec nespali. A tyhle dojmy nedokáže zahnat ani ranní káva, nebo vydatná snídaně, která tělu dodává chybějící energii a živiny.
Je nutné si na to zvykat, nebo se s tím dá něco udělat a cítit se lépe?
Příznaky únavy
Únavu všichni důvěrně známe. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak přesně funguje? Pokud ne, pojďme se podívat na něco málo z teorie.
Únava je stav, během kterého trpíme nedostatkem energie. Zároveň se během něj projevuje úbytek motivace dělat nějakou činnost. Zajímavé je na něm to, že nemusí souviset s ospalostí. (Ačkoliv může být jedním z jejích příznaků.) Za únavou často stojí užívání některých léků, nebo nemoci, které je nutné začít léčit. Může jít ale i o důsledek dlouhodobého přetěžování.
Proč jsme stále unavení?
Únava má mnoho rozličných zdrojů. Neexistuje proto nic jako univerzální důvod, proč padla zrovna na vás. Rozhodně jde ale o spouštěč, který by vás měl vést ke změně životního stylu. A když ani to nepomůže, tak by vás měl nasměrovat do ordinace vašeho praktického lékaře. Je totiž možné, že se u vás rozvinulo nějaké dříve neodhalené onemocnění.
Pocity nedostatku energie může vyvolávat:
- Dlouhodobý nedostatek spánku
- Nuda
- Pití alkoholu
- Užívání drog
- Emoční stres
- Užívání antidepresiv a sedativ
- Nedostatečná výživa
- Artritida
- Onemocnění ledvin
- Chřipka a nachlazení
- Onemocnění jater
- Chronická obstrukční plicní nemoc
A mnoho dalších situací a stavů. Velkou únavu budete pravděpodobně pociťovat i kvůli narůstajícímu věku, nebo kvůli tomu, že se snažíte všechno stíhat. (Dvě práce, plnohodnotnou kariéru a péči o rodinu atd.)
Jak se zbavit únavy
Pokud nejste unavení a ospalí jen nárazově, tak je jistě vhodné objednat se na preventivní prohlídku ke svému lékaři. Ten zjistí, zda tento stav nemůže být způsobený léky, které berete, nebo nějakou ze zmíněných chorob. V případě, že se neprokáže, že by za vašimi komplikacemi stál chronický únavový syndrom, nebo jiný stav, který by bylo nutné léčit, doporučí vám změnu životního stylu.
Ta by měla zahrnovat absenci nadměrných stresorů. Dostatek spánku, optimální pitný režim (což znamená vodu a čaje, ne energetické nápoje a kávu) a alkoholovou a nikotinovou abstinenci. Součástí vašeho nového já by měl být i zdravější jídelníček, který bude bohatý (nejen) na vitamíny proti únavě.
K nim patří:
- Vitamín B12
- Vitamín B9 (kyselina listová)
- Železo (bojuje proti anémii)
- Vitamín D (podporuje dobrou náladu)
- Vitamín C (zlepšuje vstřebatelnost železa)
Zájemci mohou vyzkoušet i bylinky. Třeba ženšen, který dokáže podpořit fungování mozku. Hodně lidí po něm cítí i záplavu nové energie, která je důležitá pro vykonávání každodenních úkolů.
Abyste nemuseli ve svém přeplněném programu řešit nákupy jednotlivých složek, nebo studovat jejich dávkování, vyzkoušejte přírodní doplňky stravy s vitamíny a bylinkami, které to vyřeší místo vás. Stačí se jen řídit pokyny, které jsou uvedené na obalu. Zkusíte to?